
Deel dit artikel
Start it @KBC groeit. De accelerator kreeg dit jaar 613 aanvragen van starters binnen, 48 procent meer dan vorig jaar. Bovendien haalden de bestaande startups uit het programma al meer dan 1,5 miljard euro op en maakt Start It kans op een prestigieuze Amerikaanse prijs. Van de 613 aanvragen komen er 525 uit Vlaanderen en Brussel en 88 uit Wallonië. Brussel is met 183 kandidaten de meest ondernemende stad, gevolgd door Antwerpen (137) en Gent (121). De sterkste dossiers mogen deze weken pitchen in Antwerpen, Luik en Charleroi.
Twee op de drie kandidaten bouwt met AI. "Een AI-startup zijn is geen troef meer, AI wordt gewoon de norm", klinkt het. Verder is 62 procent van de startups jonger dan een jaar en is 55 procent nog geen officieel bedrijf. 77 procent heeft al minstens een prototype, ... bij 57 procent werkt geen enkele oprichter voltijds aan het project. "We hebben geen extra ideeën nodig, wel mensen die durven springen", zegt CEO Lode Uytterschaut. Wie het als een hobby ziet, raakt moeilijk geselecteerd.
Ook het team blijkt een knelpunt. 41 procent zoekt nog een of meer medeoprichters en 54 procent staat er alleen voor. Wie aanklopt bij Start it, doet dat vooral voor coaching (86 procent) en het netwerk (82 procent). Geld komt pas op de derde plaats.
Van die 1,5 miljard euro kwam een half miljard er de voorbije twee jaar bij. Grotendeels te danken aan de grote rondes van unicorns Aikido Security en Keyrock, maar ook Loop Earplugs, Conveo, Chift en Octave Energy haalden grote bedragen op.
Tot slot is Start it genomineerd voor de Prix Galien USA, in de categorie 'Incubators, Accelerators and Equity'. Die prijs geldt als een soort Nobelprijs voor de farma- en medische sector. Vooral het model van Start it valt op, want de accelerator neemt geen aandelen in zijn startups. Via het Start it Fund kunnen jonge bedrijven tot 5 miljoen euro financiering krijgen.